Monika Romaniuk
www.innovation-directors.pl

Geniusza, jak już jest, czasem belfer potrafi odróżnić, gdyż nie jest to takie trudne. Rzuca się on zwykle w oczy, bo wybija się ponad przeciętność. Czy belfer potrafi jednak z nim pracować? Tu już zaczynają się schody. Rodzice „genialnego dziecka” nie mają w naszym kraju łatwo. Rodzice „trudnego” zresztą też nie. Na usta ciśnie mi się pytanie, czy polska szkoła potrafi rozwijać telenty, rozbudzać wyobraźnię i pasje.

Dziedziny, które m.inn. mogłyby być pomocne w rozbudzaniu wyobraźni, kreatywności i pasji, takie jak nauki plastyczne, muzyka, sztuka w ogóle – nasz system szkolnictwa traktuje od 25 lat marginalnie. Przeciętna osoba z wykształceniem wyższym, zdobytym na uczelni nieartystycznej, w najlepszym wypadku będzie się w nich dokształcać samodzielnie jako dorosły człowiek, zbliżający się nierzadko do 40stki. Już z doświadczeniem zawodowym i raczej w miarę ustabilizowaną pozycją bedzie czytał o Bethovenie, czasem pójdzie do filharmonii, lub na wystawę. Albo zacznie uczyć się stolarstwa, czy rzeźby, rozwijając zdolności manualne, o które od dawna się podejrzewał…nie rzadko uciekając przed monotonną pracą i życiem, które nie do końca mu odpowiada, gdyż wcześniej nie poszedł za głosem swojej pasji.

Sami rodzice, nieliczni genialni pedagodzy czasem dają radę (sama na takich trafilam – jak słyszę, miałam naprawdę dużo szczęścia!). Tylko, czy w nowoczesnym społeczeństwie chodzi o to, by bazowac jedynie na talencie wybitnej jednostki, która „robi swoje”, czy może o stworzenie wspierającego systemu na rzecz indywidualnego rozwoju wielu genialnych jednostek?

Jaka jest rola sztuki w rozwoju innowacyjnego społeczeństwa, i propagowaniu interdyscyplinarnego, kreatywnego myślenia? Zadaję sobie często to pytanie. Intuicyjnie wyczuwam, że duża. I zaraz potem dodaję: „teoretycznie duża”…

Zdjęcia z wernisażu „CERAMIKA I SZKŁO. OBSZARY SENSUALNE”.
fot: Monika Romaniuk.
www.atelier-kreacja.pl

„CERAMIKA I SZKŁO. OBSZARY SENSUALNE” TO MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA PREZENTUJĄCA NAJNOWSZE DOKONANIA ARTYSTÓW ZAJMUJĄCYCH SIĘ SZTUKĄ CERAMIKI I SZKŁA. Wystawa organizowana w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 /Wrocław 2016 European Capital of Culture, oraz obchodów 70-lecia Wrocławskiej ASP.

mobile fotos 011mobile fotos 065 mobile fotos 083mobile fotos 115